Święto patronalne

9 marca Kościół Katolicki obchodził wspomnienie świętego Dominika Savio. Dla naszej społeczności był to wyjątkowy dzień, ponieważ Domini Savio jest patronem naszej szkoły. Z tej okazji klasa 1b liceum przygotowała akademię, na której zaprezentowała najważniejsze wydarzenia z życia tego niezwykłego świętego.

Dominik już jako pięcioletni chłopiec służył do Mszy św. W wieku 7 lat przystąpił do pierwszej Komunii Świętej. Było to niezwykle ważne wydarzenie w jego życiu. Warto zwrócić uwagę na to, że dzieci w tamtych czasach do pierwszej komunii przystępowały dopiero w wielu 12 lat. Jednak Dominik mimo młodego wieku wyróżniał się dojrzałością duchową. Mając 12 lat, spotkał św. Jana Bosko, który przyjął go do swego oratorium w Turynie. Nawiązała się między nimi bliska duchowa więź. Bóg wynagradzał Dominika szczególnymi łaskami: w bardzo młodym wieku otrzymał dar kontemplacji. Dominik zmarł 9 marca 1857 roku, w wieku zaledwie 15 lat. Został ogłoszony błogosławionym w 1950 roku, a świętym w 1954 r. Dominik Savio to najmłodszy wyznawca, jakiego kanonizował Kościół. Jest patronem ministrantów i młodzieży, a także matek oczekujących potomstwa. Pius XI powiedział o nim: „Mały święty, ale gigant ducha”.

Święty Dominik Savio jest wzorem nie tylko dla uczniów naszej szkoły, ale również nauczycieli i pracowników.

Aleksandra Stasz

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia wygody w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.