Wielki Post 2022

Wielki Post był w naszej szkole intensywnym czasem przygotowania duchowego do Świąt Wielkiej Nocy.

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie podjęliśmy dodatkowe zobowiązanie modlitewne – codziennie w szkolnej kaplicy modlimy się podczas długiej przerwy o pokój na świecie. W ramach jałmużny młodzież zorganizowała z pomocą nauczycieli kiermasz, na którym można było kupić m.in. kartki wielkanocne czy przedświąteczne wypieki. Część kartek została przekazana wraz z życzeniami do Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Bytomiu. Na kiermaszu nie zabrakło też stoiska z wykonanymi ręcznie przedmiotami sprzedawanymi w ramach Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. Dodatkowo p. Magdalena Ziomek wraz z samorządem szkolnym oraz Salezjanami Współpracownikami zorganizowała zbiórkę potrzebnych rzeczy, które zawiezione zostały do placówki salezjańskiej w Ukrainie. Podczas przygotowań do przeżycia najważniejszego święta religijnego w roku nie mogło zabraknąć rekolekcji (6-8 kwietnia). W tym roku prowadzone zostały przez ks. Marka Głucha SDB, proboszcza parafii pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Pogrzebieniu (klasy starsze), oraz diak. Macieja Sokalskiego SDB (klasy młodsze). Podczas rekolekcji młodzież wysłuchała nauki rekolekcyjnej, pracowała w grupach, miała okazję uczestniczyć w adoracji Najświętszego Sakramentu, odbyć spowiedź przedświąteczną i co najważniejsze – uczestniczyć w Mszy św. Podczas trwania rekolekcji uczyliśmy się także śpiewać na cześć Pana .

Tuż przed rekolekcjami p. Aneta Niewlaczyn zgromadziła uczniów we wtorkowe popołudnie w bibliotece na „Herbatce z poezją”. Była to okazja, by zwolnić tempo życia i tuż przed rekolekcjami refleksję nad współczesnym światem odnaleźć również w poezji.

13 kwietnia p. Izabela Dzienisiewicz ze wsparciem Grupy Trzymającej Formę zorganizowała Wielkanocny Bieg Radości. Jest to kolejne wydarzenie z cotygodniowego cyklu, jednoczące uczniów, rodziców i pracowników szkoły, którego motywem przewodnim tym razem była radość ze zbliżającego się Zmartwychwstania .

W czasie Wielkiego Postu prężnie działało także Salezjańskie Duszpasterstwo Akademickie. Podczas jednego ze spotkań ks. Kazimierz Chechelski SDB przeprowadził wykład poświęcony procesowi Jezusa. Uczestnicy rozważali także kwestie, czy Jezus musiał umrzeć i za co został skazany.

Mamy nadzieję, że wszystkie te działania pomogły nam i naszym uczniom oraz wszystkim osobom związanym ze szkołą przygotować się dobrze na spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem, by głosić Jego zwycięstwo!

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia wygody w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.