SALEZJAŃSKIE SPOTKANIA HUMANISTYCZNE

W poniedziałek 24 lutego 2020 miał miejsce wykład profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego dr. hab. Lecha Giemzy.

W auli spotkały się obie klasy maturalne z naszej szkoły oraz goście (maturzyści oraz ich nauczyciele) z szkół salezjańskich w Tarnowskich Górach i Świętochłowicach. Prelekcja Profesora Giemzy na temat ironii w twórczości Wisławy Szymborskiej trwała półtorej godziny. Słuchacze  byli zachwyceni humorem oraz swobodą, z jaką Profesor dzielił się nie tylko wiedzą literaturoznawczą, ale również swoimi doświadczeniami. Wykładowca bardzo dbał o uwagę uczniów poprzez wplatanie różnorakich dygresji w postaci chwilowych przerywników dla rozluźnienia atmosfery. Spotkanie zakończyło się możliwością zadania pytań, jakie zrodziły się w czasie wystąpienia.

Druga część tego wyjątkowego dnia obejmowała  warsztaty z interpretacji tekstu, jakie Profesor Giemza poprowadził dla grupy maturzystów rozszerzających język polski. Warsztaty, na których dogłębnie analizowany oraz interpretowany był wiersz Zbigniewa Herberta pt. Ci którzy przegrali, trwały dwie godziny lekcyjne. Na owych zajęciach były omawiane najważniejsze zagadnienia humanistyki,  nie obyło się od wyśmienitych historii Profesora, który pomimo zmęczenia całym dniem pracy, wydawał się mocno zaangażowany w to, aby przekazać młodym humanistom jak najwięcej  swojej wiedzy.

Ksiądz Dyrektor Andrzej Rolnik, dziękując Profesorowi Giemzie za przyjęcie zaproszenia do naszej szkoły, wyraził nadzieję, że stanie się ono początkiem nowej tradycji spotkań humanistycznych.

Elżbieta Susek

Fot. Ks. Paweł Gacek

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia wygody w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.