Piknik Rodzinny 2022

4 czerwca, w słoneczne sobotnie popołudnie, spotkaliśmy się wspólnie, by spędzić czas i pielęgnować relacje. Było to kolejne coroczne spotkanie, którego jednym z głównym organizatorów jest Rada Rodziców.
4 czerwca, w słoneczne sobotnie popołudnie, spotkaliśmy się wspólnie, by spędzić czas i pielęgnować relacje. Było to kolejne coroczne spotkanie, którego jednym z głównym organizatorów jest Rada Rodziców.
W bieżącym roku szkolnym w ramach projektu „Badacz Przyrody” uczniowie klas od 5 do 7 szkoły podstawowej wyjeżdżali do Pałacu Młodzieży w Katowicach na warsztaty z fizyki i robotyki.
Nasza szkoła brała udział w projekcie Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Grupa 15 czwartoklasistów uczestniczyła w bezpłatnych cotygodniowych zajęciach z informatyki, podczas których uczyli się myślenia algorytmicznego oraz programowania w Scratchu.
Mam zaszczyt poinformować, że dwójka naszych licealistów: Artur Szymański i Mateusz Wojas z klasy 3b zostali wyróżnieni w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym Lwiątko. Zdobyli zaszczytne tytuły: kaon i taon. To nazwy cząstek elementarnych. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dnia 6.06.2022 odbył się II Konkurs Recytatorski Wierszy Jana Brzechwy. Mieliśmy okazję przenieść się w świat wierszy i fantazji.
Z przyjemnością zawiadamiamy, że uczeń klasy 8b Tymoteusz Szymanowicz zajął I miejsce w Miejskim Konkursie Historyczno-Informacyjnym „Śląsk Moja Mała Ojczyzna”, a uczennica 8b
Hania Hanke otrzymała wyróżnienie.
Wiecie, czym jest fake news albo po czym poznać wiadomości potencjalnie zawierające fake newsy? My już tak
27 kwietnia w naszej szkole odbyły się warsztaty z fizyki dla ósmoklasistów zatytułowane „Nauka przez doświadczenie”. Przygotowanych zostało sześć stanowisk, w których uczniowie mieli możliwość samodzielnego przeprowadzenia eksperymentów z różnych dziedzin fizyki.
Czy wiecie, czym zajmują się filolog i literaturoznawca? Albo czym różni się interpretacja od analizy?
W ramach projektu Mobilny Uniwersytet Młodzieży realizowanego przez Uniwersytet Śląski nasi uczniowie uczestniczyli dzisiaj w wykładziept. „Czy rosyjski się angliczy?
Podczas prezentacji ofert szkół zabrzańskich nie mogło zabraknąć i nas. Jesteśmy przecież jedyną publiczną, bezpłatną szkołą katolicką w naszym mieście .
Wielki Post był w naszej szkole intensywnym czasem przygotowania duchowego do Świąt Wielkiej Nocy.
Na ostatnich zajęciach z robotyki nasi najmłodsi uczniowie układali z klocków Lego WeDo2 zające.
W tym roku najmłodsi uczniowie przeżywali rekolekcje wspólnie z diakonem Maćkiem. W tym czasie rozważaliśmy tajemnicę serca Jezusowego. Każdy z nas mógł „przejść” przez otwarte serce Jezusa. Podążaliśmy Drogą Krzyżową, modląc się za cały świat o miłość, wiarę i pokój.
Uczniowie naszej szkoły przygotowali palmy na konkurs organizowany przez Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie". Zobaczcie, jakie piękne :)
Starsi (kl. 3 SP) przygotowali Drogę Krzyżową w formacie 3D opartą na sercu
31.01.2023 w Domu Muzyki i Tańca odbędzie się uroczysta gala z okazji jubileuszu szkoły. Pragniemy na ten czas stworzyć niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju chór składający się z Absolwentów, Uczniów, Pracowników i Sympatyków naszej szkoły! :)
Chcesz nas bliżej poznać? A może przydałaby Ci się powtórka materiału do egzaminu ósmoklasisty lub chciałbyś nauczyć się czegoś nowego zupełnie za darmo?
Zapraszamy na TYDZIEŃ OTWARTY :)
Tak spędzają czas uczniowie klas 3SP na zajęciach dodatkowych o wdzięcznej nazwie MiszMasz. Bawią się w grupach 10 osobowych, grają i twórczo się rozwijają
W dniach 17-18 marca br. w Toruniu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika odbył się finał XL Olimpiady z Języka Łacińskiego. W tym zacnym gronie wielbicieli „Królowej Języków” znalazł się również uczeń naszej szkoły – Michał Kijowski. Zdobył on tytuł Finalisty, z czego jesteśmy bardzo dumni. Michałowi gratulujemy sukcesu i cieszymy się wraz z nim.Gaudeamus igitur…!
Z okazji Dnia Świętego Patryka uczniowie klas 1-3 podczas lekcji religii mieli okazję dowiedzieć się czegoś o tym irlandzkim Świętym. Każdy z nich przygotował koniczynkę obrazującą jedną z tajemnic naszej wiary - Trójcę Świętą
Kim jest Patron naszej szkoły? 9 marca wspominaliśmy Św. Dominika Savio. Uczniowie klas 1-3 rozważali najważniejsze cechy Św. Dominika, przygotowując plakaty na szkolną gazetkę
„Prawie 15 000 salezjanów na świecie, ponad 300 dzieł w całej Polsce, aktywność w 132 krajach w najodleglejszych zakątkach globu, a do tego niezliczona liczba młodych z oratoriów, szkół i parafii” – takimi słowami rozpoczął życzenia przewodniczący rady rodziców, p. Jarosław Oleszkiewicz, podczas uroczystej Mszy św. w dniu wspomnienia św. Jana Bosko w szkole salezjańskiej w Zabrzu.
Nastrojowy, rodzinny i wzbudzający zachwyt – taki był tegoroczny Koncert Cecylkowy. Kontynuując tradycję zapoczątkowaną przez p. Monikę Burdyszek, spotkaliśmy się, by wysłuchać utworów muzycznych w wykonaniu naszych uczniów.
17 grudnia br. wszyscy uczniowie naszej szkoły przyszli ubrani nie w mundurki, ale w kolorowe i świąteczne stroje, w szkolnych przestrzeniach czuć było, że to będzie inny dzień niż zazwyczaj.
Czas na podsumowanie grudniowych akcji charytatywnych, w których braliśmy udział 😊
Dzisiaj (23.11) w Tarnogórskie Centrum Kultury została otwarta wystawa zdjęć uczestników projektu "Lokalnie Inaczej".
Wiecie co? Odwiedził nas ostatnio św. Mikołaj Pomimo śniegu dotarł i do naszej szkoły. Dzieciom, młodzieży i dorosłym rozdał słodkości. Miał dużo pracy, ale dał sobie radę dzięki swoim pomocnikom: w drużynie św. Mikołaja były elfy, anioł oraz wnuczki Świętego. W tym dniu chyba w każdym z nas obudziło się dziecko
Rozszerzający fizykę uczniowie klasy 3b LO w dniu 24 listopada odwiedzili Centrum Nowych Technologii w Instytucie Fizyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Brali udział w warsztatach prowadzonych przez panią doktor Barbarę Solecką dotyczących elektrostatyki i magnetyzmu.
Bajkowa atmosfera panowała w naszej szkole podczas Dnia Postaci z Bajek.
Nasza Biblioteka szkolna włącza się w obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
Na początku października została zorganizowana fotograficzna zabawa dla uczniów naszej szkoły - Sleeveface, czyli stylizowane zdjęcie z okładką książki - to aktywność dla miłośników książki i fotografii oraz świetna okazja na promowanie czytelnictwa wśród młodzieży.
Dla najmłodszych uczniów naszej szkoły – 1 i 2 SP – p. Aleksandra Stasz prowadzi zajęcia z robotyki. Uczniowie korzystają z klocków LEGO WeDo oraz laptopów, pracując w grupach dwuosobowych.
Uczniowie klasy 3b rozszerzający fizykę w dniu 18 listopada wzięli udział w wykładzie popularnonaukowym z cyklu Fizyka Warta Poznania pt. "Energia odnawialna i jej magnetyzm”. Wykład wygłosił mgr inż. Justyn Snarski-Adamski - doktorant w Instytucie Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk, uczestnik projektu badawczego „Projektowanie przyszłych magnesów trwałych”.
W dniu 17 listopada uczniowie klasy 1 i 2 LO rozszerzający fizykę uczestniczyli w demonstracjach związanych z bryłą sztywną.
W bieżącym roku szkolnym w ramach projektu Badacz Przyrody uczniowie klas od 4 do 7 szkoły podstawowej wyjeżdżają do Pałacu Młodzieży w Katowicach na warsztaty z fizyki i robotyki.
W świętowanie obchodów Dnia Niepodległości zaangażowanych było wiele osób, które podejmując współpracę, dały wyraz miłości do Polski
Listopad to czas, kiedy szczególnie pamiętamy o zmarłych: również tych ogłoszonych przez Kościół świętymi. Podczas zorganizowanego z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych balu najmłodsi uczniowie szkoły pokazali, że bycie świętym oznacza bycie radosnym :)
Dnia 13.10.2021 w Salezjańskiej Publicznej Szkole Podstawowej im. św. Dominika Savio w Zabrzu odbyło się Uroczyste Pasowanie Pierwszoklasistów na Ucznia.
Podobnie jak rok temu nasza szkoła przystąpiła do akcji modlitewnej "Milion dzieci modli się na Różańcu".
Już za nami kolejny Dzień Języków Obcych, który świętowaliśmy w naszej szkole cały tydzień. Poznawaliśmy w tym czasie lepiej kultury i języki świata poprzez rozwiązywanie zadań ze stacji rozmieszczonych na korytarzach. Atrakcją tego święta jest również przebieranie się uczniów zgodnie z wylosowanym krajem. Zobaczcie, jak wesoło i kolorowo było u nas w szkole :)
Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły znaleźli się wśród laureatów konkursu organizowanego przez Politechnikę Śląską z okazji Nocy Naukowców.
A tak bawili się uczniowie klas 1 LO, którzy brali udział w Czarze Klas. Jak widać, nie tylko młodsi uczniowie potrafią się dobrze bawić :)
W sobotę 2 października w Parku Poległych Bohaterów w Zabrzu odbyły się obchody 99. urodzin naszego miasta, tzw. Skarbnikowe Gody. My także mieliśmy możliwość wzięcia czynnego udziału w tym wydarzeniu, dlatego na przygotowanym przez nas stoisku można było dowiedzieć się czegoś o naszej szkole, a także zagrać w grę „Złapmy Lwa” i wygrać drobne upominki.
Dobra zabawa i zawzięta rywalizacja. Te określenia najlepiej opisują, to, co działo się w naszej szkole w ubiegły czwartek. Czar Klas to wyjątkowy wieczór, który wpisany jest w szkolną tradycję. Uczniowie klas czwartych wraz ze swoimi wychowawcami p. Bożeną Wacławik i p. Grzegorzem Olejniczakiem rywalizowali o Puchar Przechodni w wielu konkurencjach, przygotowanych przez Samorząd; skoki w workach, bitwa balonowa czy slalom z piłeczką - to tylko niektóre z nich.
Nie jest tajemnicą, że uczniowie SZSP w Zabrzu mają ogromną chęć pomagania i wielkoduszne serca. Z tym większą radością i nadzieją zachęcam do wzięcia udziału w akcji charytatywnej p.t. “Zostań Św. Mikołajem”. Jak co roku zbieramy nowe zabawki, przybory piśmiennicze, książki, gry planszowe, gadżety, które nie zawierają materiałowych wstawek.
Czy wiecie, jak wyglądało życie XIX-wiecznego chłopa? Nas ten temat zainteresował podczas omawiania lektury "Chłopi" Władysława Reymonta, dlatego wraz z grupą rozszerzającą język polski wybraliśmy się do muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie". Pogłębiliśmy tam swoją wiedzę, ale przede wszystkim mogliśmy się lepiej wczuć w rozterki bohaterów lektury, wędrując po zrekonstruowanej wsi i jej zabudowaniach.