Koncert Cecylkowy 2022

Nastrojowy, rodzinny i wzbudzający zachwyt – taki był tegoroczny Koncert Cecylkowy. Kontynuując tradycję zapoczątkowaną przez p. Monikę Burdyszek, spotkaliśmy się, by wysłuchać utworów muzycznych w wykonaniu naszych uczniów.

Klasowe spotkania opłatkowe

17 grudnia br. wszyscy uczniowie naszej szkoły przyszli ubrani nie w mundurki, ale w kolorowe i świąteczne stroje, w szkolnych przestrzeniach czuć było, że to będzie inny dzień niż zazwyczaj.

Akcje charytatywne

Czas na podsumowanie grudniowych akcji charytatywnych, w których braliśmy udział 😊

Wizyta św. Mikołaja

Wiecie co? Odwiedził nas ostatnio św. Mikołaj  Pomimo śniegu dotarł i do naszej szkoły. Dzieciom, młodzieży i dorosłym rozdał słodkości. Miał dużo pracy, ale dał sobie radę dzięki swoim pomocnikom: w drużynie św. Mikołaja były elfy, anioł oraz wnuczki Świętego. W tym dniu chyba w każdym z nas obudziło się dziecko

Wizyta w Centrum Nowych Technologii

Rozszerzający fizykę uczniowie klasy 3b LO w dniu 24 listopada odwiedzili Centrum Nowych Technologii w Instytucie Fizyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Brali udział w warsztatach prowadzonych przez panią doktor Barbarę Solecką dotyczących elektrostatyki i magnetyzmu.

Z książką mi do twarzy - Sleeveface

Na początku października została zorganizowana fotograficzna zabawa dla uczniów naszej szkoły - Sleeveface, czyli stylizowane zdjęcie z okładką książki - to aktywność dla miłośników książki i fotografii oraz świetna okazja na promowanie czytelnictwa wśród młodzieży.

Robotyka dla najmłodszych

Dla najmłodszych uczniów naszej szkoły – 1 i 2 SP – p. Aleksandra Stasz prowadzi zajęcia z robotyki. Uczniowie korzystają z klocków LEGO WeDo oraz laptopów, pracując w grupach dwuosobowych.

Fizyka Warta Poznania

Uczniowie klasy 3b rozszerzający fizykę w dniu 18 listopada wzięli udział w wykładzie popularnonaukowym z cyklu Fizyka Warta Poznania pt. "Energia odnawialna i jej magnetyzm”. Wykład wygłosił mgr inż. Justyn Snarski-Adamski - doktorant w Instytucie Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk, uczestnik projektu badawczego „Projektowanie przyszłych magnesów trwałych”.

Warsztaty z fizyki i robotyki

W bieżącym roku szkolnym w ramach projektu Badacz Przyrody uczniowie klas od 4 do 7 szkoły podstawowej wyjeżdżają do Pałacu Młodzieży w Katowicach na warsztaty z fizyki i robotyki.

Św. Kamil - patron Zabrza

Uczennica klasy 2SP Oliwka Tomaszewska zdobyła II miejsce w konkursie "Święty Kamil w moim Mieście – obrazek, zdjęcie, filmik" organizowanym przez parafię świętego Kamila w Zabrzu z okazji 25 rocznicy ustanowienia św. Kamila patronem Zabrza (1996 – 2021).

Bal wszystkich świętych

Listopad to czas, kiedy szczególnie pamiętamy o zmarłych: również tych ogłoszonych przez Kościół świętymi. Podczas zorganizowanego z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych balu najmłodsi uczniowie szkoły pokazali, że bycie świętym oznacza bycie radosnym :)

Pasowanie na ucznia 2021

Dnia 13.10.2021 w Salezjańskiej Publicznej Szkole Podstawowej im. św. Dominika Savio w Zabrzu odbyło się Uroczyste Pasowanie Pierwszoklasistów na Ucznia. 

Nauczyciel na medal

Mamy przyjemność poinformować, iż nauczycielka naszej szkoły -  Patrycja Wąglorz - została nominowana na nauczyciela roku w plebiscycie "Nauczyciel na medal".

Dzień Języków Obcych

Już za nami kolejny Dzień Języków Obcych, który świętowaliśmy w naszej szkole cały tydzień. Poznawaliśmy w tym czasie lepiej kultury i języki świata poprzez rozwiązywanie zadań ze stacji rozmieszczonych na korytarzach. Atrakcją tego święta jest również przebieranie się uczniów zgodnie z wylosowanym krajem. Zobaczcie, jak wesoło i kolorowo było u nas w szkole :)

Noc Naukowców na Politechnice Śląskiej

Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły znaleźli się wśród laureatów konkursu organizowanego przez Politechnikę Śląską z okazji Nocy Naukowców.

Czar klas 1 LO

A tak bawili się uczniowie klas 1 LO, którzy brali udział w Czarze Klas. Jak widać, nie tylko młodsi uczniowie potrafią się dobrze bawić :)

Skarbnikowe Gody

W sobotę 2 października w Parku Poległych Bohaterów w Zabrzu odbyły się obchody 99. urodzin naszego miasta, tzw. Skarbnikowe Gody. My także mieliśmy możliwość wzięcia czynnego udziału w tym wydarzeniu, dlatego na przygotowanym przez nas stoisku można było dowiedzieć się czegoś o naszej szkole, a także zagrać w grę „Złapmy Lwa” i wygrać drobne upominki.

Czar klas

Dobra zabawa i zawzięta rywalizacja. Te określenia najlepiej opisują, to, co działo się w naszej szkole w ubiegły czwartek. Czar Klas to wyjątkowy wieczór, który wpisany jest w szkolną tradycję. Uczniowie klas czwartych wraz ze swoimi wychowawcami p. Bożeną Wacławik i p. Grzegorzem Olejniczakiem rywalizowali o Puchar Przechodni w wielu konkurencjach, przygotowanych przez Samorząd; skoki w workach, bitwa balonowa czy slalom z piłeczką - to tylko niektóre z nich. 

Zostań św. Mikołajem

Nie jest tajemnicą, że uczniowie SZSP w Zabrzu mają ogromną chęć pomagania i wielkoduszne serca. Z tym większą radością i nadzieją zachęcam do wzięcia udziału w akcji charytatywnej p.t. “Zostań Św. Mikołajem”. Jak co roku zbieramy nowe zabawki, przybory piśmiennicze, książki, gry planszowe, gadżety, które nie zawierają materiałowych wstawek

Wizyta w chorzowskim skansenie

Czy wiecie, jak wyglądało życie XIX-wiecznego chłopa? Nas ten temat zainteresował podczas omawiania lektury "Chłopi" Władysława Reymonta, dlatego wraz z grupą rozszerzającą język polski wybraliśmy się do muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie". Pogłębiliśmy tam swoją wiedzę, ale przede wszystkim mogliśmy się lepiej wczuć w rozterki bohaterów lektury, wędrując po zrekonstruowanej wsi i jej zabudowaniach.

Dzień Kropki 2021

15 września włączyliśmy się w świętowanie Dnia Kropki. Poprzez specjalnie przygotowane słówko na dzień dobry, nietypowe lekcje i konkursy chcieliśmy uświadomić naszym uczniom, jak bardzo są kreatywni (i my – nauczyciele – też!). Zobaczcie, co się u nas działo

Salezjańskie Spotkania Humanistyczne - prof. Giemza

W ramach Salezjańskich Spotkań Humanistycznych gościliśmy w naszej szkole prof. KUL dr. hab. Lecha Giemzę. Pan Profesor przybliżył podczas warsztatów i wykładu uczniom klas maturalnych twórczość jednego z patronów roku 2021 Tadeusza Różewicza, przypominając, że wybitnymi poetami są ci, których twórczość nas olśniewa. Serdecznie dziękujemy za inspirujące spotkanie!

Osobliwości Świata Fizyki

  14 września uczniowie z naszej szkoły rozszerzający fizykę brali udział w „Osobliwościach Świata Fizyki”, czyli w pokazach eksperymentów wraz z wykładami organizowanymi przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.  Naukowcy pracujący na co dzień w Instytucie Fizyki przeprowadzali na żywo doświadczenia.

Muzeum w Gliwicach

We wrześniu dwie grupy rozszerzające język polski uczestniczyły w wystawie i prelekcji „Młoda Polska – portret podwójny”, organizowanej przez Muzeum w Gliwicach. Uczniowie mieli okazję nie tylko wysłuchać bardzo interesującego wykładu i utrwalić wiedzę zdobytą na lekcjach, ale przede wszystkim obcować z prawdziwą sztuką: mogli oglądać obrazy na żywo, z bliska, a nie tylko online.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

Rok szkolny 2021/2022 rozpoczęliśmy Mszą św, a potem odbyły się spotkania z wychowawcami klas. Choć towarzyszył nam deszcz, wielu z nas z radością w sercu przyszło po wakacjach do szkoły. Mamy nadzieję, że to będzie dobry rok. Naprawdę dobry rok.

"Bądź zawsze radosny" (św. J. Bosco)

Dnia 15 czerwca uczniowie klas ósmych bawili się na komersie. Po długiej przerwie wynikającej z nauczania zdalnego mieli okazję integrować się i wspólnie bawić. Mamy nadzieję, że w dalszy etap swojej edukacji również wejdą tanecznym krokiem.

POWODZENIA!

Podsumowanie projektu Trzymaj Formę

Program „Trzymaj Formę!” współorganizowany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację  Producentów  Żywności  Związek  Pracodawców  w  ramach  realizacji  strategii WHO dotyczącej   diety,   aktywności   fizycznej   i   zdrowia.   Celem   programu   jest   edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję  zasad  aktywnego  stylu  życia  i  naukę  prawidłowego,  czyli  zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży, ze szczegółowym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za    zdrowie    i    zasady    wolnego    wyboru.

Konkurs Recytatorski Wierszy Jana Brzechwy

Dnia 9.06.2021 w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski Wierszy Jana Brzechwy dla klas I-III szkoły podstawowej. Czas ten przepełniony był radością, wytrwałością, a także emocjami. Każdy uczestnik (a było ich aż 23!) dał z siebie swoje 100% i sprawił, że jego wystąpienie przemówiło do serc Jury.

XXVI DIECEZJALNY KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ

Tegoroczny Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej dla klas IV-V szkół podstawowych w roku szkolnym 2020/2021, który został objęty honorowy patronatem przez Jego Ekscelencję Biskupa Diecezjalnego, opierał się na słowach Pisma Świętego:

Śląskie. Inwestujemy w talenty

Nasza tegoroczna maturzystka, Anna Bodzek, otrzymała stypendium w ramach projektu „Śląskie. Inwestujemy w talenty - VI edycja”. Stypendium takie, przeznaczone na cele edukacyjne, przyznawane jest za bardzo wysokie wyniki w nauce.

Norwid zawitał do nas

Pan Cyprian Norwid w 200. rocznicę swoich urodzin zawitał do Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych w Zabrzu. We wrześniu planowane  konkursy związane z jego życiem i twórczością:

Święto NMP, Matki Kościoła

Święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła obchodziliśmy 24 maja. Z tej okazji odprawiona została msza święta w szkolnej kaplicy oraz przygotowane było specjalne „słówko”. Figura Matki Bożej cały dzień towarzyszyła nam podczas przerw na korytarzu szkolnym, a uczniowie – szczególnie ci najmłodsi – mogli osłodzić sobie dzień słodyczami

Warsztaty z siły wyporu 7SP

25 maja uczniowie klas 7 SP mieli okazję uczestniczyć zdalnie w zajęciach poprowadzonych przez panią Katarzynę Zając z Pracowni Fizyki Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Pożegnanie maturzystów

Po trzech latach nauki w liceum tegoroczni maturzyści oficjalnie się z nami pożegnali. Uroczystość odbyła się 30 kwietnia w kościele parafialnym. Wchodzącym w dorosłość uczniom życzymy dobrego przeżycia tego pięknego okresu w życiu. Dziękujemy, że ubogaciliście sobą naszą szkolną społeczność.

Jesteśmy Geniallną Szkołą

Z radością informujemy, że dołączyliśmy do ogólnopolskiego projektu Geniallne Szkoły.  Salezjanka znalazła się wśród innowacyjnych placówek edukacyjnych, wykorzystujących w codziennej praktyce nowoczesne technologie.

Projekt eTwinning „Z pamiętnika eko-podróżnika”

Od listopada 2020 r. Jakub, Weronika, Tymoteusz, Renata, Wiktoria, Vanessa, Szymon oraz Nicola z klasy 2A LO wraz z opiekunem projektu panią Izabelą Wilk-Tomanek realizowali projekt „Z pamiętnika eko-podróżnika” w ramach współpracy 9 szkół: z Bytomia, Cieszyna, Dąbrowy Górniczej, Rybnika, Pułtuska, Tychów, Wisły, Włoszczowej oraz naszej szkoły z Zabrza na Platformie eTwinning.

SALEZJAŃSKIE SPOTKANIE HUMANISTYCZNE

W czwartek, 8.04 odbyło się drugie już Salezjańskie spotkanie humanistyczne. Tym razem oczywiście w formie zdalnej naszym gościem był prof. Lech Giemza – naukowiec z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pomysłodawca i twórca ogólnopolskiego projektu „Książka z plecaka”.

Powtórka do egzaminu ósmoklasisty

Egzamin już niedługo, a Ty nie wiesz, jak zabrać się za powtarzanie materiału? Przygotowaliśmy dla Ciebie pomoc: kwietniowe warsztaty powtórkowe. Zajęcia prowadzone będą przez naszych nauczycieli w formie online, szczegóły i informacja o zapisach na plakacie.

Wyjątkowa droga krzyżowa

Ostatniego dnia w szkole, przed przejściem ponownie na naukę zdalną, uczniowie klasy II uczestniczyli w wyjątkowej drodze krzyżowej.

Dzień Liczby Pi

14 marca (a w szkole 15 marca) obchodziliśmy Dzień Liczby Pi. Z tej okazji odbył się konkurs, w którym należało przygotować Pi-pizzę, Pi-ciasto albo ustawić się tak, by stworzyć liczbę Pi.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia wygody w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.